Schedule of Events for the 9th of July
Sport | Time (Approx) | Event | Location |
Badminton | 8.30 | Warm up | Summerland |
Pistol & Air Gun | 8.30 - 11.00 | ISSF Centrefire, Team | Slieau Lhost |
Gymnastics | 8.30 - 12.30 | Women's Team Competition | IBUSC |
Rifle Shooting | 9.00 | 50m Rifle Prone Open Pairs | Sinclair Range |
Badminton | 9.00 | Warm up | Villa Marina |
Volleyball | 9.00 | Court 1, Mount Murray | |
Volleyball | 9.00 | Jersey v Gibraltar Women | Court 2, Mount Murray |
Table Tennis | 9.00 - 12.00 | Team Event, Fourth Groups | National Sports Centre |
Badminton | 9.00 - 17.30 | Team Event | Summerland |
Clay Target | 9.30 | Team ISSF Skeet - 100 targets, | Blue Point, Andreas |
Clay Target | 9.30 | Team ABT - 100 targets, | Blue Point, Andreas |
Tennis | 9.30 | Ladies Team Event, Semi-Finals | Kensington Road |
Tennis | 9.30 | Mens Team Event, Semi-Finals | Albany Lawn Tennis Club |
Golf | 9.30 - 12.30 | Practice Gentlemen | Mount Murray |
Golf | 9.30 - 12.00 | Practice Day, Ladies | Peel |
Badminton | 10.00 | Team Event - Semi Finals | Villa Marina |
Archery | 10.00 - 14.00 | 1st Round Recurve and Compound 90m and 70m, Men | Cronkbourne Sports Club |
Archery | 10.00 - 14.00 | 1st Round Recurve and Compound 70m and 60m, Women | Cronkbourne Sports Club |
Swimming | 10.30 | Womens 400m Individual Medley Heat | National Sports Centre |
Swimming | 10.37 | Mens 200m Butterfly Heat | National Sports Centre |
Swimming | 10.54 | Womens 100m Butterfly Heat | National Sports Centre |
Athletics | 11.00 | 400m Hurdles Heats, Men | National Sports Centre |
Swimming | 11.06 | Mens 100m Breaststroke Heat | National Sports Centre |
Pistol & Air Gun | 11.15 - 13.45 | ISSF Sport Pistol, Women Ind | Slieau Lhost |
Volleyball | 11.30 | Faroes v IOM Men | Court 1, Mount Murray |
Volleyball | 11.30 | Guernsey v Cayman Islands, Women | Court 2, Mount Murray |
Athletics | 11.30 | 100m Hurdles Heats, Women | National Sports Centre |
Swimming | 11.30 | Women's 50m Breastroke Heats | National Sports Centre |
Swimming | 11.30 | Mens 50m Backstroke Heat | National Sports Centre |
Swimming | 11.40 | Womens 200m Freestyle Heat | National Sports Centre |
Swimming | 11.57 | Mens 200m Individual Medley Heat | National Sports Centre |
Basketball | 12.00 | Gibraltar v Cayman, Women | Court 1, National Sports Centre |
Basketball | 12.00 | Saaremaa v Guernsey, Men 2 | Court 2, National Sports Centre |
Athletics | 12.00 | 400m Heats, Women | National Sports Centre |
Sailing | 12.00 HW-14.29 | Radial Race 1 | Ramsey Bay |
Sailing | asap | Radial Race 2 | Ramsey Bay |
Sailing | asap | Radial Race 3 | Ramsey Bay |
Swimming | 12.13 | Mens 1500m Freestyle HDW | National Sports Centre |
Athletics | 12.30 | 200m Semi Final, Men | National Sports Centre |
Gymnastics | 12.40 - 15.00 | Men's Team Competition | IBUSC |
Swimming | 12.51 | Womens 4 x 50m Freestyle Relay Heat | National Sports Centre |
Swimming | 13.01 | Mens 4 x 50m Medley Relay Heat | National Sports Centre |
Air Rifle | 13.00 | 10m Air Rifle Open Team 1st relay | IOM College |
Clay Target | 13.30 | Olympic Trap Practice | Blue Point, Andreas |
Table Tennis | 13.30 - 16.30 | Team Event, Final Groups | National Sports Centre |
Volleyball | 14.00 | Saaremaa v Cayman Men | Court 1, Mount Murray |
Volleyball | 14.00 | Faroes v Greenland Women | Court 2 Mount Murray |
Badminton | 14.00 | Team Event - Bronze Playoff | Villa Marina |
Tennis | 14.00 | Ladies Team Event, Final + Bronze Playoff | Kensington Road |
Tennis | 14.00 | Mens Team Event, Final + Bronze Playoff | Albany Lawn Tennis Club |
Pistol | 14.00 | ISSF Sport Pistol Men Individual | Slieau Lhost |
Football | 14.00 | Isle of Wight v Aland, Women 1 | St George's |
Football | 14.00 | Saaremaa v Shetland, Men 1 | Rushen |
Basketball | 14.00 | Rhodes v Isle of Man, Men 1 | Court 1, National Sports Centre |
Basketball | 14.00 | Gibraltar v Jersey, Men1 | Court 2, National Sports Centre |
Air Rifle | 15.00 | Air Rifle Open Team 2nd Relay | IOM College |
Table Tennis | 15.30-16.30 | Team event final groups | National Sports Centre |
Basketball | 16.00 | Cayman Islands v Ynys Mon | Court 1, National Sports Centre |
Basketball | 16.00 | Training | Court 2, National Sports Centre |
Pistol | 16.30 | ISSF Standard Pistol Team | Slieau Lhost |
Volleyball | 16.30 | Rhodes v Greenland Men | Court 1, Mount Murray |
Volleyball | 16.30 | Saaremaa v Gibraltar Women | Court 2, Mount Murray |
Athletics | 18.00 | 100m Hurdles Final, Women | National Sports Centre |
Athletics | 18.00 | Javelin Final, Women | National Sports Centre |
Athletics | 18.00 | Shot Putt Final, Men | National Sports Centre |
Athletics | 18.00 | Long Jump Final, Men | National Sports Centre |
Basketball | 18.00 | Isle of Man v Jersey Women | Court 1, National Sports Centre |
Basketball | 18.00 | Rhodes v Guernsey, Women | Court 2, National Sports Centre |
Table Tennis | 18.00 - 21.00 | Team Event First Play-off Stage | National Sports Centre |
Badminton | 18.00 - 21.00 | Team Event Final | Villa Marina |
Cycling | 18.00 - 22.00 | Time Trial | St Johns and Kirk Michael |
Athletics | 18.15 | 5,000m Final, Women | National Sports Centre |
Athletics | 19.20 | 800m Final, Men | National Sports Centre |
Athletics | 19.45 | 100m Final, Women | National Sports Centre |
Athletics | 19.00 | 200m Final, Men | National Sports Centre |
Volleyball | 19.00 | Saaremaa v Orkney, Men | Court 1, Mount Murray |
Football | 19.00 | Gibraltar v Orkneys, Men 2 | Gymms, Tromode |
Football | 19.00 | Greenland v Rhodes, Men 3 | Ramsey |
Football | 19.00 | Guernsey v Falklands, Men 4 | The Bowl, Douglas |
Football | 19.00 | Guernsey v Jersey, Women 1 | Castletown |
Football | 19.00 | Faroe Islands v Ynys Mon, Women 2 | Peel |
Swimming | 19.05 | Womens 400m Individual Medley Final | National Sports Centre |
Swimming | 19.15 | Mens 200m Butterfly Final | National Sports Centre |
Swimming | 19.30 | Womens 100m Butterfly Final | National Sports Centre |
Swimming | 19.40 | Mens 100m Breaststroke Final | National Sports Centre |
Swimming | 19.50 | Womens 50m Breaststroke Final | National Sports Centre |
Swimming | 20.00 | Mens 50m Backstroke Final | National Sports Centre |
Swimming | 20.10 | Womens 200m Freestyle Final | National Sports Centre |
Swimming | 20.25 | Mens 200m Individual Medley Final | National Sports Centre |
Swimming | 20.35 | Womens 4 x 50m Freestyle Relay Final | National Sports Centre |
Swimming | 20.50 | Mens 4 x 50m Medley Relay Final | National Sports Centre |
Volleyball | 21.00 | IOM v Jersey Men | Court 1, Mount Murray |
Volleyball | 21.00 | Guernsey v Aland, Men | Court 2, Mount Murray |
Badminton | 21.00 approx. | Medal Ceremony | Villa Marina |